Przejdź do głównej zawartości

Matala

Hej!
Właściwie przed chwilą wróciłam do domu. Na ostatniej lekcji informatyki, jak zwykle się nudziliśmy. Dzisiaj zaczęliśmy prezentacje. O czym robię? Razem z Weroniką postanowiłyśmy, że o fotografii.

A teraz coś co znalazłam w internecie.

Matala- miejscowość znajdująca się 75 km na południowy zachód od Heraklionu na wyspie Kreta. Matala jest częścią prowincji Timbaki, Grecja.

Historia
- Groty na obszarze klifu Matala wokół zatoki powstały w okresie neolitu tzw. młodsza epoka kamienia. Matala była w okresie minojskim portem morskim. ok. 220 p.n.e. Matala była okupowana przez plemiona Gortynów a w okresie dominacji rzymskiej stała się rzymskim portem handlowym Gortyny. W okresie od I do II wieku n.e. groty Matali były wykorzystywane jako katakumby, gdzie chowano zmarłych. Jedna z takich grot zwana jest "Brutospeliana" ponieważ zgodnie z legendą była często odwiedzana przez rzymskiego generała Brutusa.Kanadyjska piosenkarka Joni Mitchell pod wpływem przeżyć doznanych wśród hippisów uwieczniła Matalę w swoim songu Carey z roku 1971. Przybywali tu również Cat Stevensi Bob Dylan. Matala była rybacką wioską jeszcze do poł. XX wieku. W latach 60., groty Matali były ulubionym miejscem spotkań hippisów z całego świata. Obecnie Matala jest małą wioską żyjącą głównie z turystyki.


Zdjęcia jak i informacje pochodzą z wyszukiwarki.
Myślę, że co jakiś czas będę dodawać informacje o różnych zakątkach świata zwłaszcza, że ostatnio strasznie mnie to zaciekawiło.
Miłego dnia ;*

Komentarze

 1. Łał! W takie miejsce bym pojechala!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz,powiem Ci,że to całkiem fajny pomysł dodawać informację o takich zakątkach!Ah przez te zdjęcia już chcę jakieś wakacje!Pozdrawiam i zapraszam do mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcę tam pojechać! :)
  Ps. Obserwuję :) Jeśli i mnie chcesz troszkę poobserwować, zapraszam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy miły komentarz!
Spam oraz obraźliwe komentarze nie będą akceptowane.