Przejdź do głównej zawartości

Lyon

Cześć, cześć ^^
Z racji tego, że nie miałam na raz tyle pomysłów o czym napisać na dzisiaj post padło na to, że przedstawię wam Lyon. Tak jak kiedyś inne miasta, jak nie miałam pomysłów na notki. Kto wie, może ktoś się z was tam wybierze, jeśli będziecie zwiedzać Paryż? :D Przecież to prawie po drodze xdLyon (rzymskie Lugdunum, arpit. Liyon) – najstarsze miasto we Francji, trzecia co do wielkości aglomeracja (po Paryżu i Marsylii).
Leży w środkowo-wschodniej części kraju, nad rzekami Rodanem i Saoną, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Rodan. Jest stolicą regionu i departamentu.

Związki z Polską (musiałam to skopiować xd)

W lyońskiej aglomeracji mieszka kilkutysięczna Polonia, zaś przy kościele pw. Świętej Trójcy (Ste. Trinité) gromadzi się polska parafia rzymskokatolicka.
W dniu 6 kwietnia 1940 roku zaczęto organizować trzeci polski dywizjon myśliwski we Francji, którego dowództwo powierzono mjr.Józefowi Kępińskiemu. Jednostce nadano nazwę I/145 Dywizjon Myśliwski "Warszawski" (Groupe de Chasse Polonaise de Varsovie, GC I/145) a jego bazę stanowiło lotnisko Lyon Bron. W czasie kampanii francuskiej zadaniem dywizjonu było m.in. osłanianie Lyonu z powietrza.
W mieście działa konsulat generalny Rzeczypospolitej Polskiej (jedna z trzech placówek tego typu we Francji – pozostałe to konsulaty generalne RP w Lille i Paryżu.
Szklana piramida wieńcząca "Ołówek" (patrz: zabytki i atrakcje turystyczne) została zaprojektowana przez polskiego architekta Stefana du Chateau.
Od 1991 roku Lyon jest miastem partnerskim Łodzi.
źródło: wikipedia

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy miły komentarz!
Spam oraz obraźliwe komentarze nie będą akceptowane.